Menu

Kupno lunety – na co zwrócić uwagę?

Wrzesień 24, 2017 - Optyka

Sporo osób lubiących obserwację natury waży zakup dobrego sprzętu, który znacznie to zadanie ułatwi. Wybór lunety może jednak sprawić wiele trudów – jakimi kryteriami kierować się podczas podejmowania decyzji?

Istotne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej fundamentalnych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe cele będziemy mogli oglądać. Trzeba jednak pamiętać, że spore powiększenie wiąże się ze znaczącymi gabarytami całego osprzętu, co może okazać się mało praktyczne w trakcie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz oddziałuje dodatkowo wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dociera do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Wskazane jest też zwrócić uwagę na to, czy ostrość obrazu na brzegach jest jednakowo dobra jak w środku.

Przydatne dodatki

W specjalistycznych sklepach najczęściej znaleźć możemy lunety wykonane ze stali, albo aluminium. Te drugie są znacznie lżejsze, co przekłada się na wygodę używania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wariant ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni pomyśleć o specjalnej wodoodpornej obudowie, która skutecznie ochroni przyrząd przed zniszczeniem. Przed zakupem należy zastanowić się również, czy potrzebujemy lunetę zestawić z aparatem fotograficznym bądź kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do oglądania zwierząt, stosownym wyborem będzie wersja z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zapewni jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.