Menu

Solidna lornetka – jak ją znaleźć?

Październik 11, 2017 - Optyka
Solidna lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały sprzęt poprawnej jakości posłuży nam przez sporo lat, wobec tego nim kupimy lornetkę warto poświęcić nieco czasu na odszukanie właściwego modelu. W trakcie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wymiar obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można powiedzieć, że lornetka to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, jednakże o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie ujrzeć. Należy jednakże wiedzieć, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia oraz jasności obrazu. W najwyższym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w czasie obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należałoby zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystać nasz osprzęt. Nieznacznie innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorami i nocą. Gdy wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, wobec tego mniejsze rodzaje w zupełności starczą do podziwiania przyrody. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na spore lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na specjalnym statywie, co znacznie ułatwi korzystanie.

Koszt ma znaczenie

Dobry osprzęt bywa drogi, jednakże jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać nieco z zakupem i zgromadzić więcej pieniędzy na mocną lornetkę uznanego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, niż kupować następne sztuki niskiej jakości.